Sigarayı Bırakmak Neden Zor?

Sigarayı bırakmanın zor olmasının üç temel nedeni vardır. Bu nedenler psikolojik bağımlılık, fiziksel bağımlılık ve rutindir. Psikolojik bağımlılık ve fiziksel bağımlılık, sigara içerisinde yer alan nikotin isimli madde nedeniyle ortaya çıkar. Bu madde, sigara içme yolu ile vücuda alındığında anlık bir rahatlama ve mutluluk hissine yol açar. Bunu da beyin biyokimyası için önemli olan bazı hormonların anlık olarak fazla salınması sayesinde yapar. Nikotin alımı durduğunda, birey aynı etkiyi tekrar yaşayabilmek için yoğun bir psikolojik ve fiziksel ihtiyaç duyar. Bu da sigarayı bırakmayı zorlaştırır. Bahsettiğimiz gibi sigarayı bırakmayı zorlaştıran bir diğer etmen ise bireyin rutinidir. Çoğu zaman sigaraya, çay, kahve ve alkol gibi farklı gıdalar da eşlik eder. Birey sigara bırakma sürecinde bu gıdaları tüketirken rutin sebebiyle sigara yakma ihtiyacı da hisseder.

Sigara Bağımlılığından Kurtulmanın Kolay Yolları Nelerdir?

Sigarayı bırakmanın pek çok yolu vardır. Birey bu yolların hangisini denerse denesin kararlı olmalı ve sigarayı bırakmak için aktif bir çaba göstermelidir. Çünkü bahsetmiş olduğumuz fiziksel ve psikolojik bağımlılıktan kurtulmak kolay değildir. Ancak mora terapi gibi uygulamalar, bahsi geçen bağımlılıkların yol açtığı yoksunluk sendromunu azaltır. Aynı zamanda bireyin motivasyon ve kararlılık kazanmasına yardımcı olur. Bu yüzden mora terapisi tüm dünyada sigara bağımlılığı ile mücadele konusunda aktif olarak kullanılmaktadır.

Ankara Sigara Bırakma Terapisi Fiyatları 2024

Ankara sigara bırakma terapisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Berk Mora Terapi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Call Now Button